Hamilton - H69439931
H69439931 Khaki Field Mechanical 38 Black
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Khaki Field |
| Reference: | H69439931 (aka: H69439931) |
| Name: | H69439931 Khaki Field Mechanical 38 Black |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Syringe |
Description
The Hamilton Khaki Field Mechanical ref. H69439931 has a Stainless Steel case of 38.00mm, which houses the hand-wound caliber H-50 ND.