Hamilton - H69439940
H69439940 Khaki Field Mechanical 38 Blue
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Khaki Field |
| Reference: | H69439940 (aka: H69439940) |
| Name: | H69439940 Khaki Field Mechanical 38 Blue |
| Produced: | 2024 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Syringe |
Description
Inspired by military watches of days past, the Hamilton Khaki Field Mechanical reference H69439940 features a stainless steel case with a diameter of 38.00mm, paired with a Blue dial with military-style Arabic numerals. Inside ticks the hand-wound caliber H-50 ND.