Hamilton - H69449861
H69449861 Khaki Field Mechanical 38 PVD / Brown
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Khaki Field |
| Reference: | H69449861 (aka: H69449861) |
| Name: | H69449861 Khaki Field Mechanical 38 PVD / Brown |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Brown |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Syringe |
Description
Inspired by military watches of days past, the Hamilton Khaki Field Mechanical reference H69449861 features a PVD-coated stainless steel case with a diameter of 38.00mm, paired with a Brown dial with military-style Arabic numerals. Inside ticks the hand-wound caliber H-50 ND.