Hamilton - H69529133
H69529133 Khaki Field Mechanical 42 Black / Bracelet
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Khaki Field |
| Reference: | H69529133 (aka: H69529133) |
| Name: | H69529133 Khaki Field Mechanical 42 Black / Bracelet |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Syringe |
Description
The Hamilton Khaki Field Mechanical ref. H69529133 has a Stainless Steel case of 42.00mm, which houses the hand-wound caliber H-50 ND. The dial is Black.