Hamilton - H69589433
H69589433 Khaki Field Mechanical 38 N. Hoolywood
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Khaki Field |
| Reference: | H69589433 (aka: H69589433) |
| Name: | H69589433 Khaki Field Mechanical 38 N. Hoolywood |
| Produced: | 2009 |
| Limited: | Yes, 500 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Losange |
Description
The Hamilton Khaki FIeld H69589433 was introduced in 2009 as a limited edition of 500 pieces created in collaboration with Japanese brand N. Hoolywood. It features a PVD-coated case and an unbranded dial.