Hamilton - H69809730
H69809730 Khaki Field Mechanical 50 PVD / Black
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Khaki Field |
| Reference: | H69809730 (aka: H69809730) |
| Name: | H69809730 Khaki Field Mechanical 50 PVD / Black |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 50.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Losange |
Description
The Hamilton Khaki Field Mechanical reference H69809730 features a PVD-coated Stainless Steel case with an oversized diameter of 50.00mm, which houses the hand-wound caliber H-50.