Hamilton - H69829560
H69829560 Khaki Field Mechanical 50 PVD / Brown
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Khaki Field |
| Reference: | H69829560 (aka: H69829560) |
| Name: | H69829560 Khaki Field Mechanical 50 PVD / Brown |
| Limited: | Yes, 550 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 50.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Brown |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Syringe |
Description
The Hamilton Khaki Field Mechanical reference H69829560 features a PVD-coated Stainless Steel case with an oversized diameter of 50.00mm, which houses the hand-wound caliber H-50.