Hamilton - H70215130
H70215130 Khaki Field Titanium Auto 38 / PVD / Black / Bracelet
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Khaki Field |
| Reference: | H70215130 (aka: H70215130) |
| Name: | H70215130 Khaki Field Titanium Auto 38 / PVD / Black / Bracelet |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Hamilton Khaki Field reference H70215130 was introduced in 2023. This watch has a Titanium case with black PVD coating. Power comes from the self-winding caliber H-10 ND [No Date]. The dial is Black.