Hamilton - H70225940
H70225940 Khaki Field Expedition 37 Stainless Steel / Blue / NATO
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Khaki Field |
| Reference: | H70225940 (aka: H70225940) |
| Name: | H70225940 Khaki Field Expedition 37 Stainless Steel / Blue / NATO |
| Produced: | 2024 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Compass |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 37.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The Hamilton Khaki Field Expedition H70225940 was introduced in 2024. This watch has a stainless steel case of 37.00mm, which is crowned by a revolving bezel with engraved compass markings. The dial is Blue. The Khaki Field Expedition is powered by caliber H-10 ND (No Date).