Hamilton - H70305993
H70305993 Khaki Field Auto 40 Stainless Steel / Brown
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Khaki Field |
| Reference: | H70305993 (aka: H70305993) |
| Name: | H70305993 Khaki Field Auto 40 Stainless Steel / Brown |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Brown |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Syringe |
Description
The Hamilton Khaki Field reference H70305993 has a Stainless Steel case with a diameter of 40.00mm, which houses the self-winding caliber H-10. The dial is Brown.