Hamilton - H70405730
H70405730 Khaki Field Murph 38
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Khaki Field |
| Reference: | H70405730 (aka: H70405730) |
| Name: | H70405730 Khaki Field Murph 38 |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Cathedrale |
Description
The Hamilton Khaki Field Muprh H70405730 debuted in 2022 as a smaller version of the original 42mm Insterstellar ' The Muprh' watch.