Hamilton - H70505733
H70505733 Khaki Field Day Date Auto Stainless Steel / Black
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Khaki Field |
| Reference: | H70505733 (aka: H70505733) |
| Name: | H70505733 Khaki Field Day Date Auto Stainless Steel / Black |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Syringe |
Description
Simplicity at its best. The Khaki Field offers basic functions and components for the no-nonsense, rugged watch wearer. Available in both leather and canvas straps with colored dials, the Khaki Field with mechanical movement is a timepiece not to be overlooked.