Hamilton - H70505833
H70505833 Khaki Field Day Date Auto Stainless Steel / Black
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Khaki Field |
| Reference: | H70505833 (aka: H70505833) |
| Name: | H70505833 Khaki Field Day Date Auto Stainless Steel / Black |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Syringe |
Description
The Khaki Field Day Date reference H70505833 has a Stainless Steel case with a diameter of 42.00mm, which houses the self-winding caliber H-30. The dial is Black.