Hamilton - H70525133
H70525133 Khaki Field Titanium Auto
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Khaki Field |
| Reference: | H70525133 (aka: H70525133) |
| Name: | H70525133 Khaki Field Titanium Auto |
| Limited: | No |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Losange |
Description
Introducing Titanium, a timepiece coming in a 42mm titanium case. Titanium is the metal of choice for wearing comfort. In addition to its light weight and easy-care finish, titanium feels pleasant to touch, never uncomfortably hot or cold.