Hamilton - H70535531
H70535531 Khaki Field Day Date Auto Stainless Steel / Black
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Khaki Field |
| Reference: | H70535531 (aka: H70535531) |
| Name: | H70535531 Khaki Field Day Date Auto Stainless Steel / Black |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Syringe |
Description
The Hamilton Khaki Field reference H70535531 features a Stainless Steel case with a diameter of 42.00mm, which houses the self-winding caliber H-30. The dial is Black.