Hamilton - H70545540
H70545540 Khaki Field Titanium Auto 42 / Blue
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Khaki Field |
| Reference: | H70545540 (aka: H70545540) |
| Name: | H70545540 Khaki Field Titanium Auto 42 / Blue |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Losange |
Description
Introduced in 2022, the Hamilton Khaki H70545540 sports a lightweight Titanium case of 42.00mm, and a Black dial. Motivation comes from caliber H-10 ND, a self-winding movement with a power reserve of 80 hours.