Hamilton - H70545560
H70545560 Khaki Field Titanium Auto 42 / Green
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Khaki Field |
| Reference: | H70545560 (aka: H70545560) |
| Name: | H70545560 Khaki Field Titanium Auto 42 / Green |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Losange |
Description
Introduced in 2022, the Hamilton Khaki H70545560 sports a lightweight Titanium case of 42.00mm, and a Green dial. Motivation comes from caliber H-10 ND, a self-winding movement with a power reserve of 80 hours.