Hamilton - H70555863
H70555863 Khaki Field Automatic Stainless Steel / Green
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Khaki Field |
| Reference: | H70555863 (aka: H70555863) |
| Name: | H70555863 Khaki Field Automatic Stainless Steel / Green |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Syringe |
Description
Rugged and edgy the Khaki Field Auto line of watches is perfect for the outdoorsmen. Each piece in the line has bold dials with brightly colored indexes and wearers have a choice of leather strap or stainless steel bracelets – each made for working hands. These watches are designed for the adventurous, active wearer.