Hamilton - H70595163
H70595163 Khaki Field Automatic 40mm Green / Bracelet
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Khaki Field |
| Reference: | H70595163 (aka: H70595163) |
| Name: | H70595163 Khaki Field Automatic 40mm Green / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Losange |
Description
The present version of the Khaki Field has a case of 40mm, housing the H-10 movement - which provides it with a 80 hour power reserve. Its design is based on military watches made by Hamilton in WWII. REFERENCE: H70595163 (green dial and stainless steel bracelet) CALIBER: H-10 BRACELET REFERENCE: H605.705.107