Hamilton - H70595963
H70595963 Khaki Field Automatic 40mm Green
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Khaki Field |
| Reference: | H70595963 (aka: H70595963) |
| Name: | H70595963 Khaki Field Automatic 40mm Green |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Losange |
Description
The present version of the Khaki Field has a case of 40mm, housing the H-10 movement - which provides it with a 80 hour power reserve. Its design is based on military watches made by Hamilton in WWII. REFERENCE: H70595963 (green dial and strap) CALIBER: H-10 STRAP REFERENCE: H600.705.120