Hamilton - H70605731
H70605731 Khaki Field Murph / Interstellar
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Khaki Field |
| Reference: | H70605731 (aka: H70605731) |
| Name: | H70605731 Khaki Field Murph / Interstellar |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Cathedrale |
Description
This is the moment fans of the movie Interstellar have been waiting for. It is a faithful recreation of the watch that appeared in the movie on the wrist of main character Murph. The word ‘Eureka’ is printed in Morse code in lacquer on the seconds hand.