Hamilton - H70605963
H70605963 Khaki Field Auto 42 Stainless Steel / Green
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Khaki Field |
| Reference: | H70605963 (aka: H70605963) |
| Name: | H70605963 Khaki Field Auto 42 Stainless Steel / Green |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Syringe |
Description
The Hamilton Khaki Field reference H70605963 has a Stainless Steel case with a diameter of 42.00mm, which houses the self-winding caliber H-10. The dial is Green.