Hamilton - H70655733
H70655733 Khaki Field Officer Automatic 44
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Khaki Field |
| Reference: | H70655733 (aka: H70655733) |
| Name: | H70655733 Khaki Field Officer Automatic 44 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Losange |
Description
The Khaki Officer Auto with its automatic movement blends the rugged nature of the Khaki line with the simplicity and sophistication of the Jazzmaster line. The oversized numbers on the dial make a bold statement well-suited for any commanding officer.