Hamilton - H70695735
H70695735 Khaki Field Automatic Day Date PVD / Black
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Khaki Field |
| Reference: | H70695735 (aka: H70695735) |
| Name: | H70695735 Khaki Field Automatic Day Date PVD / Black |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Losange |
Description
The Hamilton Khaki Field Automatic Day Date is sleek and stylish. The 42mm black PVD case has the date at 6o'clock and the day at 12o'clock. The sapphire crystal is coated with an anti-reflective layer for easy legibility. The heavy-duty look of the watch is perfected with the exclusive H-30 automatic caliber. The colour dial of this Hamilton is black. REFERENCE: H70695735 CALIBER: H-30 STRAP REFERENCE: H600.684.136