Hamilton - H71416733
H71416733 Khaki Field Automatic Chronograph 38
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Khaki Field |
| Reference: | H71416733 (aka: H71416733) |
| Name: | H71416733 Khaki Field Automatic Chronograph 38 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Losange |
Description
The Hamilton Khaki Field H71416733 has a stainless steel case of 38mm. It is powered by the self-winding caliber Valjoux 7750.