Hamilton - H71566583
H71566583 Khaki Field Automatic Chronograph 42
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Khaki Field |
| Reference: | H71566583 (aka: H71566583) |
| Name: | H71566583 Khaki Field Automatic Chronograph 42 |
| Produced: | 2009 |
| Produced: | 2013 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Losange |
Description
Rugged and edgy the Khaki Field Auto Chrono line of watches is perfect for the outdoorsmen. Each piece in the line has bold dials with brightly colored indexes and wearers have a choice of leather strap or stainless steel bracelets – each made for working hands. These watches are designed for the adventurous, active wearer.