Hamilton - H71706830
H71706830 Khaki Field Auto Chrono
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Khaki Field |
| Reference: | H71706830 (aka: H71706830) |
| Name: | H71706830 Khaki Field Auto Chrono |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Syringe |
Description
The Hamilton Khaki Field Auto Chrono has a sandblasted Stainless Steel case of 44.00mm, and a matte Black dial with Arabic numerals. Inside ticks the self-winding caliber H-21 [Day - Date].