Hamilton - H76655723
H76655723 Khaki QNE Auto
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Khaki Field |
| Reference: | H76655723 (aka: H76655723) |
| Name: | H76655723 Khaki QNE Auto |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Ivory |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Losange |
Description
The Hamilton Khaki QNE is a true pilot's watch. It has a stainless steel case of 42mm that houses an automatic movement by ETA. The dial features an integrated pressure-altitude measurement scale, while the caseback is engraved with the entire Zulu aviation alphabet.