Hamilton - H79786333
H79786333 Khaki Base Jump Chrono
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Khaki Field |
| Reference: | H79786333 (aka: H79786333) |
| Name: | H79786333 Khaki Base Jump Chrono |
| Limited: | No |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 51.60 mm |
| Case Lug Width: | 35.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Sword |
Description
Hamilton literally looked up to the skies for design inspiration for the new Khaki Base Jump watches. These robust timepieces may not have a ripcord, but their appearance visually recreates the adrenalin-filled spirit of Base Jumping (jumping with an unopened parachute from a Building, Antenna, Span or the Earth). With their bold 50 mm cases and rugged color scheme, the Khaki Base Jump timepieces give wearers wings when it comes to style.