Hamilton - H89325430
H89325430 Khaki Field Auto 40 N. Hoolywood
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Khaki Field |
| Reference: | H89325430 (aka: H89325430) |
| Name: | H89325430 Khaki Field Auto 40 N. Hoolywood |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | Yes, 300 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Syringe |
Description
The Hamilton Khaki Field Auto N. Hoolywood reference H89325430 is a limited edition of 300 pieces created in collaboration with designer Daisuke Obana of N. Hoolywood.