Hamilton - H74541343
H74541343 Khaki Navy Sub
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Khaki Navy |
| Reference: | H74541343 (aka: H74541343) |
| Name: | H74541343 Khaki Navy Sub |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
Hamilton is established as one of the leading watchmakers in the world with a proven reputation for creating elegant and reliable timepieces. The watches combine a strong American spirit with the unrivalled precision of the latest Swiss movements and technology. The Khaki line comprises the Hamilton military watches with their long and strong tradition. “Khaki” originates from the Hindu word for earth or dust and has long been the color used for military uniforms. Today the color is associated with adventure and the current Khaki watches in the Hamilton collection are direct descendents of their heroic forerunners that served the forces in both world wars. REFERENCE - H74541343 NAME - Khaki Navy SUB STRAP - Blue Rubber REF. STRAP - # H600.745.102 //