Hamilton - H77585335
H77585335 Khaki Navy GMT
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Khaki Navy |
| Reference: | H77585335 (aka: H77585335) |
| Name: | H77585335 Khaki Navy GMT |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Losange |
Description
The Hamilton Khaki Navy GMT is by no means restricted to underwater timekeeping. In addition to being water resistant to a depth of 200 meters (660 feet), the Khaki Navy GMT is capable of measuring time in two different time zones on dry land. A total of 24 cities on or near to the ocean are available for selection for a second time zone. The new Hamilton timepiece is the latest expression of an action-oriented and pioneering tradition dating back almost 100 years.