Hamilton - H78455543
H78455543 Pioneer
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Khaki Navy |
| Reference: | H78455543 (aka: H78455543) |
| Name: | H78455543 Pioneer |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Spade |
Description
The Hamilton Khaki Navy Pioneer has a stainless steel case of 40mm and is powered by an ETA 2895 automatic movement which can be seen through the clear case back. The dial gets a sumptuous classical look through a velvety finish and is protected by an antireflective glass to create a strong and classy timepiece treferencing the classic the Hamilton marine chronometer.