Hamilton - H78465553
H78465553 Pioneer Small Second Auto 40 Stainless Steel / Silver
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Khaki Navy |
| Reference: | H78465553 (aka: H78465553) |
| Name: | H78465553 Pioneer Small Second Auto 40 Stainless Steel / Silver |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Spade |
Description
The Hamilton Khaki Navy Pioneer Auto H78465553 is a watch inspired by the brand's marine chronometers of the 1940's. The stainless steel case measures 40.00mm across; it houses a self-winding movement with small seconds in the form of caliber 2895-2. The dial is Silver