Hamilton - H78555353
H78555353 BeLOWZERO 200m Auto
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Khaki Navy |
| Reference: | H78555353 (aka: H78555353) |
| Name: | H78555353 BeLOWZERO 200m Auto |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The Hamilton BeLOWZERO 200m Auto is a dive watch with an unusual case shape and oversized Arabic numerals. This watch is powered by the ETA 2824-2 movement.