Hamilton - H82211181
H82211181 Khaki Navy Scuba Quartz 37 Stainless Steel / Grey / Bracelet
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Khaki Navy |
| Reference: | H82211181 (aka: H82211181) |
| Name: | H82211181 Khaki Navy Scuba Quartz 37 Stainless Steel / Grey / Bracelet |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 37.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
Introduced in 2020, the Hamilton Khaki Navy Scuba reference H82211181 has a stainless steel case with a diameter of 37.00mm, which is crowned by a revolving bezel with ceramic insert. The dial is Grey. This watch is powered by a quartz movement with central seconds (caliber F06.105).