Hamilton - H82375161
H82375161 Khaki Navy Scuba Auto Stainless Steel / Green / Bracelet
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Khaki Navy |
| Reference: | H82375161 (aka: H82375161) |
| Name: | H82375161 Khaki Navy Scuba Auto Stainless Steel / Green / Bracelet |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
Introduced in 2023, the Hamilton Khaki Navy Scuba reference H82375161 has a Stainless Steel case with a diameter of 40.00mm and a Green dial. Power comes from the self-winding caliber H-10.