Hamilton - H82505140
H82505140 Khaki Navy Scuba Auto 43 Stainless Steel / Blue / Bracelet
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Khaki Navy |
| Reference: | H82505140 (aka: H82505140) |
| Name: | H82505140 Khaki Navy Scuba Auto 43 Stainless Steel / Blue / Bracelet |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Gradient |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
Introduced in 2022, the Hamilton Khaki Navy Scuba reference H82505140 has a stainless steel case with a diameter of 43.00mm with a ceramic bezel insert and a Blue dial. Power comes from the self-winding caliber H-10 ND.