Hamilton - H35445860
H35445860 Pan Europ Day Date Auto Stainless Steel / Green
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Beige |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Hamilton Pan-Europe Day-Date Auto H35445860 has a barrel-shaped stainless steel case which is crowned by a revolving bezel calibrated for 60 units. The dial is Beige. This watch is powered by caliber H-30.