Hamilton - H35756755
H35756755 Pan Europ Auto Chrono
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Hamilton Pan Europ is an automatic chronograph dedicated to the fascinating theme of changing times. Inspired by a Hamilton timepiece of the same name, originally introduced in 1971, the design of today’s watch takes a nostalgic look over its shoulder, while its functionality celebrates modernity to the full. One of the first automatic chronographs at that time, the Pan Europ is today powered by the caliber H-31 with up to 60 hours power reserve.