Hamilton - H40311121
H40311121 Railroad Lady 28 Quartz Stainless Steel / Champagne / Bracelet
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 28.00 mm |
| Case Lug Width: | 14.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Champagne |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Hamilton Lady Quartz reference H40311121 has a stainless steel case (28mm) - they are different elements from sporty to glamorous. The dial is champagne features elven diamonds in the center. REFERENCE: H40311121 CALIBER: F03.101 STRAP REFERENCE: H605.403.100