Hamilton - H40405191
H40405191 Railroad Lady 32 Auto Stainless Steel / MOP / Bracelet
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 32.00 mm |
| Case Lug Width: | 16.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Hamilton Lady Automatic reference H40405191 has a stainless steel case (32mm) - It is inspired by watches Hamilton made railroad personel in days gone by. The dial is mother of pearl features elven diamonds in the center. REFERENCE: H40405191 CALIBER: CAL. 2681 STRAP REFERENCE: H605.404.101