Hamilton - H40505551
H40505551 Railroad 40 Auto Rose Gold / Silver
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Hamilton Railroad H40505551 has a stainless steel case of 40.00mm a with gold PVD-coating. The dial is Silver. Inside ticks the self-winding caliber H-10.