Hamilton - H40515731
H40515731 Railroad 42 Small Second Auto Stainless Steel / Black
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Hamilton Railroad Small Second is a contemporary watch inspired by pockwatches made for rail road personnel. This watch features a stainless steel case of 42 mm, which houses the automatic H-22 movement. Time is indicated through an elegant set of 'Alpha' hands.