Hamilton - H40615735
H40615735 Railroad 44 Small Second Auto Stainless Steel / Black
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Hamilton Railroad H40615735 has an oversized case with a diameter of 44.00mm, which houses caliber , a self-winding movement with date and small seconds displays. The dial is Black.