Hamilton - H40646555
H40646555 Railroad 46 Chrono Rose Gold / Silver
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 46.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Hamilton Railroad Auto Chrono is a contemporary watch that takes cues from Hamilton's rich past in supplying watches to the railways. It features a stainless steel case of 46mm, that houses the automatic caliber A07.211 from ETA's Valgranges range. The dial features a spiralling tachymeter scale and time is indicated through a set of dauphine(-like?) hands. A notable feature is the cyclops that seems integrated in the case.