Hamilton - H40655151
H40655151 Railroad 42 Skeleton Auto Stainless Steel / Silver / Bracelet
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Skeleton |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Hamilton Railroad Skeleton reference H40655151 has a stainless steel case (42mm) - It is inspired by watches Hamilton made railroad personel in days gone by. The dial is skeleton. REFERENCE: H40655151 CALIBER: H-10-S STRAP REFERENCE: H605.405.100