Hamilton - H42415091
H42415091 Spirit Of Liberty Auto 42 Stainless Steel / Grey / Bracelet
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Spirit of Liberty |
| Reference: | H42415091 (aka: H42415091) |
| Name: | H42415091 Spirit Of Liberty Auto 42 Stainless Steel / Grey / Bracelet |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Hamilton Spirit of Liberty Auto H42415091 has a stainless steel case of 42.00mm, paired with a Grey dial. Time is indicated through a set of slender feuille-style hands. This watch is powered by caliber H-10, a self-winding movement with a a power reserve of 80 hours.