Hamilton - H42425151
H42425151 Spirit Of Liberty Automatic 42 Stainless Steel - Rose Gold / Silver / Bracelet
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Spirit of Liberty |
| Reference: | H42425151 (aka: H42425151) |
| Name: | H42425151 Spirit Of Liberty Automatic 42 Stainless Steel - Rose Gold / Silver / Bracelet |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Hamilton Spirit of Liberty reference H42425151 has a stainless steel case with partial gold plating (42mm) - The new Hamilton movement H-10 with a typical 80 hours power reserve and its exclusive decoration and skeletonized rotor, add a contemporary sense to the traditional precision of timekeeping. REFERENCE: H42425151 CALIBER: H-10 STRAP REFERENCE: H605.424.103