Hamilton - H39515153
H39515153 Valiant Auto 40 Stainless Steel / Silver / Bracelet
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Hamilton Valiant H39515153 has a stainless steel case with a diameter of 40.00mm. THis watch is powered by a self-winding movement with central seconds and date in the form of caliber 2824-2. In this execution, the dial is Silver.